Misiją Kosove pradėjome sėkmingai
Parašė vrš. Albertas Bradaitis   
Penktadienis, 30 Gegužės 2008 15:05
KFOR–18 būrys suformuotas Didžiosios Kovos rinktinės pagrindu, su kaunietišku ir panevėžietišku „prieskoniu“. Būryje 26 kariai savanoriai (tarp jų dvi merginos ir vienas PKT karys). Vadas - vyr. ltn. Kazimieras Kopačius, būrininkas - vrš. Raimondas Pavydis.
Perėję ugnį ir vandenį, t.y pasiruošimą, trukusį tris mėnesius, vadų bei instruktorių dėka išlieję daug prakaito ir pabuvoję įvairiuose mūsų kariuomenės daliniuose Alytuje, Vilniuje, Klaipėdoje ir kitur, būrio kariai balandžio 18 d. pradėjo savo misiją jau ne Kosovo provincijoje, kaip buvo iki šiol, bet nepriklausomoje Kosovo respublikoje, kurią neseniai pripažino ir Lietuvos Respublikos Seimas.
     Entuziazmo kariams nestinga, geros nuotaikos taip pat, ypač ten, kur yra  gr. Laimutis Tvaskus bei eil. Arminas Sakalauskas.
    Gyvename amerikiečių bazėje, dviejuose namukuose ant kalvos, šalia koplyčios, beveik šventoje žemėje. Nors mūsų čia ir nedaug, stengiamės deramai atstovauti savo šalį, kad niekas neturėtų preteksto apie Lietuvą, lietuvius kalbėti blogai. Prie kiekvieno mūsų  kambario kabo maža, bet ryški Lietuvos vėliava, taip pat ir būrio vėliava, kurią krašto apsaugos ministras įteikė vadui išleistuvių metu. Tvarkingumas, pasitempimas bei gerai atliekamos užduotys yra kiekvieno čia tarnaujančio Lietuvos kario pareiga.
    Kariai turi puikias sąlygas pailsėti laisvu nuo užduočių metu, pasportuoti ar pažaisti taip mielą kiekvienam lietuviui krepšinį.    Pirmąją savaitę perėmėme pareigas ir užduotis iš KFOR–17 būrio. Viskas vyko sklandžiai ir draugiškai. Išlydėjus dzūkus, KFOR–18 būrys pasiraitojo rankoves ne tik dėl šilto klimato, bet ir dėl darbų gausos ir kibo vykdyti užduotis, kurios yra įvairios -  pasienio su Makedonija apsauga, patruliavimas įvairiais maršrutais kuopos atsakomybės rajone, stebėjimo ir mobilūs kontrolės postai. Taip pat teko tris savaites kas antrą dieną būti pasiruošusiems greitajam reagavimui. Prieš tai būrys svečiavosi prancūzų bazėje, kur mokėsi malšinti riaušes, Kosovo karinių pajėgų bazės šaudykloje prišaudėme ginklus, tad būrys gali vykdyti greitojo reagavimo operacijas bet kokiu metu.
    Patruliavimas yra viena iš įdomiausių ir atsakingiausių užduočių ir galimybė pamatyti šį gražų kraštą ne tik nuo bazės kalvų. Bendravimas su vietiniais ar tik pasisveikinimas – tai viena iš patrulio užduočių. Taip „užkariaujame“ vietinių širdis, galime gauti papildomos informacijos, geriau atlikti savo darbą. KFOR–18 būrio kariai maloniai sutinkami tiek didesniame miestelyje, tiek atokiame kalnų kaimelyje, nes visi žino, kad lietuviai geranoriškai nusiteikę ir draugiški jų atžvilgiu.
Būryje yra keletas karių, misiją atliekančių antrą kartą, ir jie Kosove sutinkami kaip seni draugai.
    Tačiau nors ir gražus kraštas, puikūs peizažai, atsipalaiduoti nėra kada, nes praėjęs karas čia paliko savo pėdsakus - minų laukus, nesprogusius sprogmenis, blėstančio, bet vis tiek išliekančio konflikto su Serbija ir galimybes.
    KFOR–18 būrio kariai vaikšto ir  savo pirmtakų jau pramintais takais ir tiki, jog ateis toks laikas, kai žmogui, išėjusiam  pasigrožėti kalnais, nereikės su savimi neštis minų laukų žemėlapio, o ginkluoti konfliktai bei nesantaika liks tik kino filmuose..