Bendravimo su žiniasklaida pratybos savanoriams
Sekmadienis, 16 Rugsėjo 2007 00:00

 

 

2007 m. rugsėjo 15-16 dienomis Vilniuje Didžiosios kovos apygardos 8-osios rinktinės 801-osios Civilių ir kariškių bendradarbiavimo (CKB) kuopos kariai mokėsi visuomenės informavimo subtilybių ir tobulino viešojo bendravimo įgūdžius.

Kuopos vadovybė, atsižvelgdama į CKB specialistų veiklos moderniuose ginkluotuose konfliktuose svarbą, bendradarbiavimo su žiniasklaidos atstovais galimybes, suplanavo dviejų dienų visapusišką teorinių ir praktinių užsiėmimų programą.

Pirmąją pratybų dieną kariai išklausė Krašto apsaugos savanorių pajėgų atstovo spaudai, „Savanorio“ korespondento gr. Viliaus Džiavečkos įvadines paskaitas apie karių bendradarbiavimą su žiniasklaida. Kaip rašyti pranešimus spaudai iš tarptautinės misijos Kosovo provincijoje, taip pat apie naujienų agentūrų darbą pasakojo CKB kuopos savanoris gr. Eimantas Varanauskas, dirbantis naujienų agentūroje BNS ir kuruojantis krašto apsaugos naujienų sritį.

Interviu „televizijos laidai „Telebimbam“

CKB kuopos savanoris, profesionalus žurnalistas gr. Laimis Bratikas, ir Krašto apsaugos ministerijos „karo operatorius“ (angl. Combat Camera)j.srž Lukas Kalvaitis karius supažindino su vaizdo ir radijo žurnalistų darbo gudrybėmis norint išgauti informaciją, praktiškais ir realiais pavyzdžiais iliustravo patarimus, aiškino, kaip elgtis, nepasimesti įvairiose situacijose siekiant kuo geriau informuoti įvairiausias auditorijas. Lektoriai šmaikštavo nurodydami pagrindines klaidas, dažniausiai daromas Lietuvos karių bendraujant su žiniasklaidos atstovais.

Teorines paskaitas ir diskusijas papildė praktinės pratybos. Kariams teko ruošti pranešimus suvaidintoms televizijos laidoms (kurių atstovus vaidino gr. L.Bratikas ir j.srž. L.Kalvaitis), kreiptis į įvairias auditorijas. Kai kuriems kariams teko suktis iš situacijos, kai „rimtos televizijos“ laidos atstovai įjungę kamerą įkyriai klausinėjo apie, neva, dalinyje įvykusią nelaimę, tuo tarpu kitiems teko pasakoti apie CKB karių veiklą misijose „vaikų televizijos laidai „Telebimbam“.

Vaizdo įrašų peržiūra ne tik sukėlė juoko, bet atskleidė ir taisytinas klaidas, kariai galėjo patys įsitikinti, kokią milžinišką įtaką galutiniam žinios perdavimui visuomenei gali turėti televizijos kamera.

„Apverstos piramidės“ principas

Antrąją pratybų dieną kariai buvo supažindinti su pagrindiniais pranešimo spaudai rašymo principais. Kas yra „apversta piramidė“* savanoriams papasakojo Krašto apsaugos ministerijos Viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Jovita Bazevičiūtė. Po teorinės paskaitos kariai rengė pranešimus spaudai, atsižvelgdami į užduotyse pateiktus skirtingus incidentų aprašymus.

Spaudos atstovų darbą nušvietė misijose Lauko pajėgų vado padėjėjas tarptautiniams ryšiams mjr. Dainius Pašvenskas. Jis skaitė pranešimą „Informacijos apie misijas sklaida ir svarba“. Buvo apžvelgti pagrindiniai žiniasklaidos informavimo apie tarptautines misijas aspektai, nagrinėta informacijos perdavimo grandinė, informacijos apsauga, aptartos kitos problemos. Šių eilučių autoriui teko garbė papasakoti apie visuomenės informavimo karininko darbą tarptautinėje misijoje Afganistane.

Pratybų pabaigoje karių laukė dar viena užduotis – kariai turėjo parengti pranešimus spaudai iš tariamos misijos vietos. Šį kartą CKB specialistams teko panaudoti užsienio kalbų žinias, mat pranešimus, skirtus skirtingoms auditorijoms, jie turėjo parengti lietuvių ir anglų kalbomis. Maža to, viena karių grupė pačiame darbo įkarštyje buvo „užklupta“ tariamos TV žinių laidos „žurnalistų“, atvykusių iš Lietuvos, ir savo pranešimą turėjo improvizuotai žodžiu paskelbti tiesiai prieš kamerą.

Apibendrindamas pratybas kuopos vadas kpt. Gediminas Latvys paminėjo, kad CKB specialistai dėl savo specifinės veiklos dažnai gali atsidurti žurnalistų akiratyje, todėl kiekvienas karys turi būti parengęs tinkamai atstovauti savo šalies kariuomenei. Jis neabejojo ir tuo, jog žinios, įgytos šių mokymų metu, savanoriams gali praversti ne tik karinės tarnybos metu bet ir civiliam gyvenime.

Ypatingas NATO dėmesys viešajai informacijai tarptautinėse operacijose

Tarptautinių operacijų patirtis rodo, jog moderni kariuomenė turi sugebėti sėkmingai veikti ne tik tiesiogiai mūšyje, bet ir civilinėje aplinkoje. Civilinė aplinka – darantis įtaką ne tik kariams konfliktų regionuose, bet ir jų šeimoms, likusioms Tėvynėje, veiksnys. Viešumas ir kompetentingai pateikta informacija gali lemti visuomenės nuotaikas tiek konflikto regione, tiek šalyje, kurios kariai dalyvauja operacijoje.

NATO skiria ypatingą dėmesį viešajai informacijai siekdama užtikrinti sėkmingą Aljanso vykdomų operacijų eigą, visuomenės pritarimą organizacijos veiksmams.

Tai patvirtina ir šių metų spalio pradžioje Danijos sostinėje Kopenhagoje rengiamas NATO seminaras viešosios diplomatijos klausimais, jame ruošiamasi daug dėmesio skirti visuomenės informavimo problemoms apie NATO vykdomas tarptautines operacijas.

* Apverstos piramidės principas – pranešimo forma, kai pagrindinė ir svarbiausia žinia pranešime yra pateikiama pačioje pradžioje, vėliau pateikiamos vis mažesnės svarbos detalės.