Kuopos kariai dalyvavo Baltijos šalių CKB funkcinių specialistų seminare
Parašė eil. Aušra Vaitkevičiūtė   
Trečiadienis, 04 Lapkričio 2009 12:03

Lapkričio 1 d. baigėsi ketvirtasis Baltijos šalių CKB (civilių ir karių bendradarbiavimo, angl. CIMIC – Civil Military Cooperation) funkcinių sričių specialistų kursas Rygoje, Latvija. Tris dienas vykusiuose užsiėmimuose dalyviai susipažino su NATO CIMIC doktrina, jos realizavimu Baltijos šalyse, taip pat su funkcinių sričių specialistų užduotimis, pagrindiniais darbo organizavimo principais, civilinės aplinkos ypatumais tarptautinių operacijų rajonuose.


Kartu buvo apžvelgta pagrindinių tarptautinių, vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų veikla, jų skirtumai ir galimybės bendradarbiauti su kariais tarptautinių operacijų metu. Latvijos pasienio tarnybos atstovas ir Latvijos Raudonojo kryžiaus draugijos darbuotoja supažindino su savo institucijų veikla, patirtimi tarptautinėse operacijose ir misijose (pvz.: po 2008 m. karinio konflikto Gruzijoje; sprendžiant separatistinio Padnestrės regiono Moldovoje pasienio problemas, kt.).


Didelis dėmesys buvo skiriamas konkrečioms tarptautinėms operacijoms, kuriose dalyvauja Baltijos šalių kariai, savanoriai. Kurso instruktoriai dalinosi savo CKB darbo patirtimi Afganistano Islamo ir Kosovo Respublikose, praktiškai demonstravo derybų meno, darbo su vertėjais subtilybes. Lietuvai atstovavo du instruktoriai: mjr. Gediminas Latvys, Sausumos pajėgų Civilių ir kariškių bendradarbiavimo skyriaus (G9) viršininkas ir ats. mjr. Eugenijus Vaicekauskas, Jungtinio štabo Civilių ir karių bendradarbiavimo valdybos (J9) viršininko pavaduotojas.


Septyniolika kurso klausytojų iš Lietuvos, Estijos ir Latvijos įgytas žinias įtvirtino praktinių užsiėmimų sindikatuose metu. Praktinis situacijos vertinimas sindikatuose - tai naujovė, įvesta tik šių metų kurso programoje ir visiškai pasiteisinusi. Iš Lietuvos šiame kurse dalyvavo keturi Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 801 (CKB) kuopos kariai.


CKB funkcinių sričių specialistų kursas pirmą kartą buvo surengtas 2006 m. Rygoje, siekiant įvykdyti Baltijos šalių karinėms pajėgoms keliamą NATO tikslą turėti parengtus įvairių sričių funkcinius specialistus tarptautinėms operacijoms ir misijoms.


CKB funkcinių sričių specialistų kursas įtrauktas į Baltijos šalių trišalio karinio bendradarbiavimo planą, tvirtinamą Baltijos šalių kariuomenių vadų ir organizuojamas kartą metuose rotacijos principu (2006 m. vyko Rygoje, Latvija; 2007 m. – Nemenčinėje, Lietuva; 2008 m. – Taline, Estija). 2010 m. planuojama, kad toks kursas vyks Lietuvoje.


2006–2009 m. šį kursą baigė daugiau nei 20 karių savanorių iš KASP CKB kuopos, kurios pagrindu Lietuvos kariuomenėje ir plėtojami CKB funkcinių sričių specialistų pajėgumai.