Pratybos karo akademijoje
Parašė j. eil. Rimantė Balsiūnaitė   
Pirmadienis, 13 Balandžio 2015 00:00
Balandžio 11-12 dienomis Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės Civilių ir karių bendradarbiavimo kuopos savanoriai dalyvavo pratybose vykusiose generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje Vilniuje. Šį kartą kariai susibūrė norėdami pasisemti žinių apie tendencijas Lietuvos medijų rinkoje, sužinoti daugiau apie Lietuvos pilietinę visuomenę, informacines operacijas ir atvirus šaltinius ieškant informacijos.
Pirmasis svečias – Kęstutis Petrauskis, Lietuvos radijo ir televizijos komiteto narys (LRTK). Vos pasisveikinęs su auditorija, K. Petrauskis uždavė klausimą: „Kam reikalinga organizacija?“. Šis klausimas atskleidė vieną pagrindinių pranešimo žinučių–organizacijos gebėjimą veikti rinkos jėgas. Taip pat, Kęstutis Petrauskis pasidalino statistiniais duomenimis apie tendencijas Lietuvos medijų rinkoje. Kalbėdamas apie žiniaskaidos sistemos kaitą, reklamos rinkos pokyčius Lietuvoje ir pasaulyje, Kęstutis Petrauskis atsakė į iškilusius savanorių klausimus, leidosi į diskusiją.
Antrojo pranešimo metu buvo kalbama apie Lietuvos pilietinę visuomenę ir pilietinės galios indeksą. Profesorė Ainė Ramonaitė ir Dr. Ieva Petronytė pasidalino savo socialiniu tyrimu, kuriame išryškėjo tendencija – visapusiškai aktyvūs asmenys yra labiau pilietiški.  Ši ir kita pranešimo informacija pravertė kariams savanoriams atliekant praktines pratybų užduotis.
Bendrauti su kariais buvo pakviestas ir Lietuvos ambasados Ukrainoje ministras patarėjas Gvidas Kerušauskas, kuris papasakojo apie dabartinę situaciją Ukrainoje.
Dieną užbaigė kapitono Sergėjaus Gaidučio pratybų su jėgeriais pristatymas ir jaunesniojo eilinio Vytauto Rakausko pranešimas apie privatumo išsaugojimą naršant internete.
Kitą pratybų dieną, sekmadienį, Civilių ir karių bendradarbiavimo kuopos nariai vėl išsirikiavo Lietuvos karo akademijos kieme, pasiruošę naujai ir turiningai dienai.
Paskaitas pradėjo žvalgybos majoras Eugenijus Lastauskas. Majoras kalbėjo apie informacines operacijas: „Kariams savanoriams yra svarbu suvokti tai, kas vyksta aplink, tam, kad galima būtų priimti tinkamus sprendimus“. Majoras E. Lastauskas dalinosi savo patirtimi norėdamas suteikti kariams kuo daugiau žinių.
Po įvadinės majoro E. Lastausko paskaitos buvo skaitomi pranešimai apie atvirų šaltinių žvalgybą bei funkcinių specialistų panaudojimą. Pranešimus skaitė nemažą patirtį žvalgyboje sutelkę kariškiai – viršila Aurelijaus Grušausko ir kapitonas Česlavas Bogdanas. Kaip ir pirmąją pratybų dieną, po teorinės dalies kariai savanoriai atliko praktines užduotis, kurios kiekvienai kuopos grupelei pasisekė sėkmingai.