NOK pratybos: teorija, diskusijos ir parako kvapas
Penktadienis, 13 Kovo 2015 09:13
Kovo 7-8 dienomis Vilniuje vyko Krašto apsaugos savanorių pajėgų didžiosios Kovos apygardos 8-os rinktinės Nekinetinių operacijų kuopos (toliau - NOK) pratybos, kuriose teoriniai užsiėmimai persipynė su liudininkų pastebėjimais ir parako kvapu.
Šeštadienio rytas prasidėjo NOK vado kpt. Tomo Grėsiaus pasidalinimu naujausiomis žiniomis iš Ukrainos, kurios nuolat keičiasi ir pastebimi nauji kovos elementai. Vėliau buvo papildytos ats. ltn. Dariaus Tanausko pasakojimu, kuris jau kurį laiką pats gyvena ir dirba Ukrainoje ir šalies padėtį mato iš arti ir sutiko pasidalinti savo žiniomis ir požiūriu su NOK kariais.
Pirmąją pratybų dieną NOK kariai dar išklausė Seimo nario ir knygos "KGB . Visiškai slaptai" autoriaus Arvydo Anušausko pasakojimo apie tai, kokios buvo realios KGB galimybės Lietuvoje sovietmečiu, ką ir kaip galėjo sekti, kokias technines priemones slapta naudojo.
Po to Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininko pavaduotojas plk. ltn. Valerijaus Šerelio pristatė Asimetrinio ir hibridinio karo sampratas jų sąsajas ir tendencija. Pristatymo metu karininkas atkreipė dėmesį į pranešimų akcentus ir asmeninę savitvardą nepasiduoti provokacijoms.
Šeštadienio pratybas NOK kariai baigė prasminga kraujo donorystės akcija. Joje dalyvavo 14 karių.
Kuopos vadas kpt. T. Grėsius apie pratybas teigė, „Kviestiniams pratybų svečiams norisi ypatingai padėkoti, kadangi jie atlaikė smalsių kuopos karių klasimų laviną . O jeigu rimtai, džiugina karių motyvacija ir asmeniniai pavyzdžiai“.
Antrąją NOK pratybų dieną vyko automatinių ginklų priežiūros užsiėmimai - ginklų valymas, bei šaudymo iš legendinio amerikietiško pistoleto Colt pratybos. Kariai turėjo galimybę pasitreniruoti LKA lazerinėje bei kovinio šaudymo šaudyklose. Užsiėmimai su tikrais ginklais pasižymi maksimaliu susikaupimu, o pauosčius parako vienus apima euforija dėl taiklių šūvių, o kiti – išreiškia norą dažniau tai daryti.
NOK pratybos visada intensyvios, dinamiškos, inovatyvios: jungiančios nekinetinius ir kinetinius pasirengimo elementus, orientuotos į aktualią situaciją ir jos analizę.