Ukrainos įvykiai iš pirmų lūpų
Parašė j. eil. Remigijus Nemira, vyr. eil. Tomo Bikelio nuotr.   
Trečiadienis, 28 Sausio 2015 16:06
Pirmosios metų Krašto apsaugos savanorių pajėgų Nekinetinių operacijų kuopos pratybos pažymėtos didele informacijos ir emocijų doze. Pratybų turinys - daugiau nei metus vykstantys įvykiai Ukrainoje, daugeliui karių savanorių tikrai paliko neišdildomus įspūdžius.
Savaitgalį vykusių pratybų metu pažvelgta į toje šalyje skleidžiamos propagandos analize, o pratybas pabaigė pokalbiai su mūsų šalyje besigydančiais Ukrainos kariais.
„Viešoje erdvėje informacijos apie įvykius Ukrainoje tikrai daug, tačiau išgirsti kariniuose veiksmuose dalyvavusių karių (liudininkų) žodžius, paanalizuoti metodikas, kurios taikomos šiame propagandiniame kare galime ne kasdien. Manau, kad šios pratybos kiekvienam kuopos kariui tapo dar didesne motyvacija tarnauti savo šaliai“, - sakė 801 (nekinetinių operacijų) kuopos vadas kpt. Simonas Martinaitis.
Pirmąją pratybų viena pirmųjų Ukrainos krizės medija centro (UKMC) darbuotojų Alina Frolova pristatė savo surinktą medžiagą apie kaimyninės šalies vykdytą propagandą, pateikė nemažai pavyzdžių kaip paprastos nuotraukos sąmoningai dailinamos ir kuriomis siekiama kurti tam tikrą atmosferą.
Vėliau Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento kariai susipažindino su informacijos apdorojimo technikomis, kurios verčia žmones "išjungti" racionalius protus, vadovautis tik jausmais. Taip pat nemažai diskusijų ir pamąstymų sukėlė pokalbis apie kario motyvaciją.
„Susitikimai su pratybų svečiais ir savaitgalio įvykiai Ukrainos mieste Mariupolyje – kai apšaudymo metu žuvo daugybė civilių, kuopos karius paskatino karštai diskusijai kaip mes šiandien galime padėti šios šalies žmonėms. Minčių daug ir net neabejoju, kad kai kuriuos projektus mūsų kuopos kariai įgyvendins“, - sakė karė savanorė Vyr.eil. Giedrė Kazlauskienė.
Antrąją pratybų dieną paskirstytos grupės vykdė praktines užduotis. Vieni analizavo viešą erdvę, kiti padiktuota tema galėjo išreikšti kūrybines mintis – pateikti pasiūlymus kaip vieną ar kitą įvykį vertinti linksmai.
Paskutinės pratybų dalies svečius visi kariai savanoriai sutiko stovėdami ir plodami. 6 šiuo metu įvairius sužeidimus besigydantys Ukrainos kariai papasakojo apie savo kelią į karo lauką, patirtus išgyvenimus bei neslėpė savo ryžto tęsti kovą dėl savo šalies žemės.
Beje, pirmųjų metų pratybų pradžioje kuopos bei artimųjų akivaizdoje kario priesaiką davė kuopos naujokas jaunesnysis eilinis Laurynas Katkus. Simboliška, kad naujokas jau pirmosiose pratybose turėjo galimybė išgirsti XXI amžiaus karo aidus ir rimtai įvertinti duotos kario priesaikos žodžius.