801 kuopos karių savanorių lauko pratybose – pasalos, naktinis žygis ir pažintis su ABC ginklais
Antradienis, 18 Rugsėjo 2012 17:57

Rugsėjo 15-16 dienomis Lietuvos kariuomenės centriniame poligone Pabradėje Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8-osios rinktinės 801 Civilių ir karių bendradarbiavimo kuopos kariai dalyvavo lauko taktikos pratybose, kuriose buvo daug skirtingų užduočių – nuo naktinio žygio iki pažinties su ABC.

Ankstų rugsėjo 15 dienos rytą kariai rinkosi LDK Gedimino Štabo batalione Vilniuje. Po trumpo pasiruošimo ateinančioms pratyboms, kariai jau sėdėjo kariškuose sunkvežimiuose, riedančiuose į Pabradės poligoną. Nors orų prognozės gero oro nežadėjo, tačiau dienos pradžia nuteikė optimistiškai. Nuvykus į Pabradės poligoną, kariai įsikūrė lauko palapinėse ir po pietų prasidėjo aktyvioji pratybų fazė.

 

Pirmoji pratybų užduotis buvo skirta susipažinti su radijo stotimi, išmokti ja naudotis bei konfigūruoti. Daugumai labiau patyrusių karių tai buvo ne naujiena, bet įgūdžių prisiminimas bei įtvirtinimas davė naudos. Kariai buvo suskirstyti į 8 grupes. Kiekvienai grupei suteiktas šaukinys. Kita užduotis - grupėms tarpusavyje susisiekti naudojantis radijo stotimi pagal radiotelefonines procedūras. Šių įgūdžių dar prireiks pratybų eigoje.

 

Po darbo su radijo stotimi užsiėmimų „išmušė“ fizinių jėgų reikalaujančios pratybų dalies valanda. Kariai savanoriai tobulino lauko taktikos įgūdžius, buvo imituojamas patekimas į pasalą. Pagrindinė karių užduotis – sėkmingas ir koordinuotas pasitraukimas į saugią zoną. Užduotį apsunkino tai, kad buvo imituojami ir sužeisti kariai, kuriuos reikėdavo evakuoti esant tiesioginiam apšaudymui. Patyrusių, griežtų bei reiklių instruktorių dėka, su kiekvienu bandymu sekdavosi vis geriau.

Po vakarienės atėjo eilė pagrindiniam šių lauko taktikos pratybų akcentui – orientaciniam žygiui naktį. Anksčiau suskirstytos 8 komandos skirtingu laiku buvo išleidžiamos į 4,5 km žygio trasą. Šiame pratybų etape reikėjo panaudoti įgytus įgūdžius: apie pasiektą tarpinį tašką reikėjo pranešti naudojantis radijo stotimi, taip pat bet kuriuo metu būti pasirengusiam atsitraukti iš pasalos. Visos komandos sėkmingai įveikė nelengvą žygio maršrutą, nors orientavimasis naktiniame miške nėra paprasta užduotis. Patekę į naktinę pasalą, kariai nepasimesdavo ir sėkmingai atsitraukdavo.

Išaušus kitai dienai, karių savanorių laukė paskaita apie ABC -  apsisaugojimo priemones nuo atominio, biologinio bei cheminio ginklo. Šio užsiėmimo metu kiekvienas turėjo išmokti teisingai užsidėti bei nusiimti specialų apsaugini kostiumą bei dujokaukę. Taip pat mūsų laukė žygis su dujokaukėmis, kurį užbaigė praėjusią dieną vykdytas pratimas – pasitraukimas iš pasalos, tik šį kartą, kad užduotis būtų kiek sunkesnė, visi kariai dėvėjo dujokaukes. Sėkmingai atsitraukę iš pasalos, kariai savanoriai grįžo į palapinių miestelį bei pradėjo ruoštis kelionei atgal į Vilnių.

Tekstą parengė eil. Egidijus Paplauskas