Dešimtoji Lietuvos karių pamaina tęsia pasirengimą misijai Afganistane
Penktadienis, 28 Rugpjūčio 2009 09:02
Lapkričio mėnesį misiją Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupėje pradės 10-oji Lietuvos karių pamaina, kurios pagrindą sudarys Savanorių pajėgų kariai. Šiuo metu kariai aktyviai rengiasi būsimoms užduotims gerindami savo kolektyvinius įgūdžius, treniruodami atskirus padalinius.
Į rudenį prasidėsiančią misiją išvyks apie pusantro šimto Lietuvos karių.
Tobulinami karių įgūdžiai dirbti komandoje

Pirmaisiais pasirengimo etapais buvo tobulinami tiek individualūs, tiek kolektyviniai įgūdžiai, rengiami įvairių sričių specialistai, tobulinami jų specifiniai gebėjimai, kurie bus reikalingi atliekant užduotis operacijos rajone. Transporto priemonių vairuotojai mokėsi vairuoti bekelės sąlygomis, remonto specialistai - darbo su Lietuvos kariuomenės misijoje naudojama technika, kariai turėjo išmokti valdyti misijoje naudojamus ginklus, susipažinti su Afganistano kultūriniais, religiniais ypatumais, dari kalbos, kuria kalba vietos gyventojai Goro provincijoje, pradmenimis. Priklausomai nuo funkcinės srities, specialistai buvo rengiami Alytuje, Klaipėdoje, Rukloje, Nemenčinėje, Pabradėje bei Kaune.

Šiuo metu kariai mokosi dirbti komandoje, ruošiasi planuoti ir vykdyti patruliavimą, tobulina veiksmus patekus į pasalą, aptikus improvizuotą sprogstamąjį užtaisą ir t.t.  

PAG-10 vadas plk. ltn. Gediminas Macijauskas: 

- Kiekvienas karys ne tik privalo sugebėti patikimai valdyti ginklą, įrangą bei techniką, išmanyti taktiką, tačiau turi mokėti ir veikti grupėje, suprasti ir mokėti vykdyti Lietuvos kariuomenės naudojamas procedūras, pažinoti reikalingą dokumentaciją. Tam kariai ruošėsi du mėnesius, dabar jie tobulina savo veiksmus skyriaus, būrio ir kitų vienetų sudėtyje. Rugsėjo mėnesį vyksiančiose baigiamosiose pratybose visas PAG-10 turės veikti kaip vieningas padalinys.

Kolektyvinius įgūdžius kariai taip pat tobulins ne viename Lietuvos poligone.  

- Veikti atskirų vienetų sudėtyje kariai mokosi jau tris savaites, tad galima vertinti ir jų daromą pažangą. Kol kas įspūdis tikrai geras, - sakė PAG-10 štabo kuopos vadas kpt. Aurimas Andriuškevičius. – Štabo kuopos kariai, kurių didžiąją dalį sudaro kariai savanoriai, savo individualius įgūdžius tobulino jau nuo vėlyvo pavasario ir turėjo laiko vienas kitą pažinti. Kariai draugiški, labai motyvuoti, o tai taip pat lemia sėkmingą komandos darbą.  

Afganistano vaikams draugystės apyrankės ir kepurių šiluma

- Labai svarbu suvokti, kad Lietuvos misija Afganistane yra ne tik karinė, bet ir civilinė, tad kartu su civiliais partneriais Lietuvoje nedidelėmis bet reikšmingomis akcijomis stengiamės kuo efektyviau prisidėti įgyvendinant misijos tikslus -  sakė civilių ir karių bendradarbiavimo skyriaus viršininkas kpt. Vaidas Šepkus. PAG-10 šiuo metu vykdo akciją „Dovanoti draugystę“, kurios metu įvairių Lietuvos jaunimo organizacijų nariai – ateitininkai, skautai, o taip pat moksleiviai gamina draugystės apyrankes bei atvirutes, skirtas jų bendraamžiams Afganistane, Akcijos koordinatorius minėjo, jog Afganistano vaikams labai svarbu gauti šias smulkias draugystę reiškiančias dovanėles. 

- Šio krašto kultūroje, dėmesys kitiems žmonėms bei draugystė turi ypatingą reikšmę, žmonės labai komunikabilūs, vertina bendravimą, tam skiria labai daug laiko. Tikimės, kad šios apyrankės, linkėjimai bus tarsi simbolinis pakvietimas, bendrauti ir draugauti, o tai Goro provincijos gyventojų yra labai vertinama, – sakė kpt.Vaidas Šepkus.

PAG-10, kartu su Lietuvos „Caritu“ ir Užsienio reikalų ministerija, taip pat kviečia prisijungti prie akcijos „Šiltos kepurės Afganistano vaikams“ ir padovanoti megztos kepurės teikiamą šilumą iš Lietuvos, kartu prisidedant prie draugiškų ryšių užmezgimo su to krašto gyventojais. 

Nusprendę prisijungti prašomi numegzti, nuvelti ar nunerti po vieną šiltą vaikišką kepurę. Kepurės gali būti įvairių formų ar raštų. Vienintelis prašymas, atsižvelgiant į kultūrinius Afganistano ypatumus, mezgant kepures reikėtų vengti vientisos raudonos spalvos. Esant galimybei, ant kepurių galima išmegzti Lietuvos ir Afganistano vėliavų simbolius, kad jas gaunantys vaikai įsitikintų, kad jos tikrai yra pagamintos jiems padėti norinčių Lietuvos gyventojų.

Akciją planuojama vykdyti iki šių metų rugsėjo 25 dienos. Kiekviena numegzta kepurė bus priimama akciją vykdančiame „Carito“ skyriuje ir iškeista į akcijos ženkliuką, kuriame pavaizduota megzta vaikiška kepurė bei Lietuvos ir Afganistano vėliavų simboliai.

- Afganistanas šiuo metu yra viena skurdžiausių pasaulio valstybių o Goras, kuriame veikia civilinė-karinė Lietuvos misija – viena skurdžiausių šios valstybės provincijų. Vietos žmonių gyvenimo sąlygų sudėtingumas žvelgiant mūsų akimis yra tiesiog sunkiai suvokiamas, - sako PAG-10 karių ir civilių bendradarbiavimo specialistė vyr.ltn. Inga Pranaitienė. – Žmonėms trūksta priemonių tenkinti elementarius gyvybinius poreikius, maisto, geriamo vandens, drabužių, nekalbant jau apie sveikatos apsaugą, kitus nepriteklius. Kiekviena pagalba Goro žmonėms labai reikalinga, ypatingai vaikams. Labai džiaugiamės galimybe bendradarbiaudami su Lietuvos ”Caritu” ir Užsienio reikalų ministerija padėti šiems žmonėms.

Kalnuotoje Goro provincijoje klimato sąlygos labai atšiaurios. Karštomis vasaromis provinciją kankina sausra, žiemą - gilus sniegas, vėjas ir šaltis siekiantis -40 C. Žiemą Goro provincija tampa sunkiai pasiekiama net ir kariniam transportui. Iš molio drėbtose trobelėse gyvenantys žmonės dažnai neturi salygų šių namų sušildyti iki teigiamos temperatūros, vaikai net iškritus sniegui lauke bėgioja basi, labai skurdžiai apsirengę. 

Turi tarptautinių misijų patirties

PAG-10 suformuota Dainavos savanorių rinktinės karių pagrindu, dalį personalo sudaro kitų rinktinių bei Lietuvos kariuomenės padalinių kariai.

Nemaža dalis tarnybai Afganistane besiruošiančių karių jau turi tarptautinių misijų patirties - yra tarnavę Balkanų regione, Irake, Afganistane.  

Trečdalis į misiją besiruošiančio išvykti kontingento - kariai savanoriai, misijos laikotarpiu Lietuvoje paliekantys ne tik savo šeimas, artimuosius bet ir civilinius darbus, mokslo įstaigas.

Pasirengimui skirta beveik pusmetis. Į Afganistaną kariai išvyks vėlyvą rudenį