Afganistane – mūsų kuopos kariai savanoriai
Penktadienis, 05 Rugsėjo 2008 12:30

Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės Civilių ir karių bendradarbiavimo (801) kuopos savanoriai, o pagal civilinę specialybę inžinieriai – vyr. ltn. Vydmantas Augutis ir j. srž. Tarasas Šurubura šią vasarą Lietuvos vadovaujamoje Goro provincijos atkūrimo grupėje PAG lankėsi jau antrąjį kartą. Vyr. ltn. V. Augutis ten pasilikęs dirba ir šiuo metu, o j. srž. T. Šurubura, po trumpalaikės komandiruotės grįžo į Lietuvą.

- Į savo antrąją komandiruotę, įvertinti kelių būklės ir parengti ataskaitos Gore, išvykau netikėtai, pasakoja j.srž. T. Šurubura, - turėjau gana greitai susiruošti ir išskristi kartu su kolega iš CKB kuopos - vyr. ltn.V. Augučiu, taip pat Užsienio reikalų ministerijos atstovais ir geologais iš Vilniaus universiteto – profesoriais Sauliumi Šliaupa ir Gediminu Motūza, kurie Goro provincijoje rinko duomenis apie provincijoje esančias naudingąsias iškasenas.

Kokie įspūdžiai antrą kartą nuvykus į Goro provinciją? Ar yra pokyčių? (Nauji pastatai, pagerėjusi kelių būklė ir t.t.) Galbūt pažino kas nors iš vietinių darbininkų?
- Šįkart nuvykus į Čagčaraną mano įspūdžiai – dvejopi. Čagčarane per metus pasikeitė daug dalykų, tačiau, pažvelgus atidžiau - tarsi ir niekas nepasikeitė, ten apskritai pokyčiai vyksta lėčiau. Pirmiausia labai glumina vietoj palapinių stovyklos atsiradusi stacionari, konteinerinė bazė. Kelių būklė provincijoje, aišku, dar nepagerėjo, ir, nors man nepavyko įvykdyti visų savo komandiruotės tikslų, tinkamai išžvalgyti kelių, iš pirmosios savo išvykos patirties puikiai žinau, kad šiuo metu kalnais pravažiuoti galima gana lengvai, kadangi ten kelių pravažumas priklauso nuo sezono, o dabar - vasara, sausa. Vėliau, kuomet, tikiuosi, pavyks rekonstruoti pagrindinį kelią, bus galima bet kokiu metų laiku žymiai greičiau ir patogiau nuvykti į Heratą ar Kabulą.

Nauji mūsų misijos pastangomis įrengti pastatai, tvarkoma Čagčarano infrastruktūra, tai kas jau užbaigta - tikrai gražu. Gaila, šįkart Čagčarane buvau labai trumpai ir toli nuo stovyklos neišvažiavau, lankiausi tik mieste. Žinoma, kai kurie vietiniai mane iškart pažino, apsidžiaugė, klausinėjo kaip ir kokių užduočių vykdyti atvykau čia antrą kartą, bet vėlgi, po gegužės riaušių man nesinorėjo daug su jais broliautis.
Kaip pasikeitusi pati PAG stovykla, karių aprūpinimas, gyvenimo ir tarnybos sąlygos?

- Dabar viskas stovykloje, dėl mūsų pačių saugumo, kur kas griežčiau, negu buvo prieš metus, kabo įspėjimai ką draudžiama daryti, gyvenimas ir darbas vyksta vien konteineriuose, palapinių išvis nebėra, o kartu pasigedau ir tos buvusios stovyklos dvasios, jos jaukumo... Sunku visa tai perduoti žodžiais - vaikščiojau po stovyklą pirmąsias dvi dienas, laisvu laiku, ir bandžiau surasti pažįstamus takus, daiktus ir...neberadau.
Kokie ateities planai, ar nemanai, kad teks dar kartą skristi į Afganistaną, kur Goro provincijoje reikalinga įvairių sričių specialistų pagalba?

- Aišku, tikriausiai dar teks skristi, tiktai kada, kol kas paslaptis ir man pačiam.

Pasak Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai departamento atašė Evaldo Galvanausko, vyr. ltn. V. Augutį į Čagčaraną, Afganistane, komandiravo Krašto apsaugos sistema, Užsienio reikalų ministerijos prašymu. Inžinierius – karys savanoris buvo puikiai užsirekomendavęs Goro provincijoje dirbdamas praėjusiais metais, penktojoje PAG pamainoje. Dabartinės vyr. ltn. V. Augučio komandiruotės tikslas - planuoti ir prižiūrėti civilinių objektų statybą Goro provincijoje, kuri finansuojama iš URM Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų. Šiuo metu V. Augutis kartu su vietine statybų kompanija „Firoz Koh Contsruction Company“ organizuoja ir vykdo Čagčarano parko tvoros statybos darbus bei Čagčarano ligoninės remonto darbus – taiso vandens tiekimo sistemas, įvedinėja šildymą. Šie poreikiai buvo nustatyti URM diplomatų komandiruočių į Afganistaną metu, atsižvelgiant Goro provincijos ir Čagčarano ligoninės administracijos prašymus. V. Augutis į Čagčaraną atvyko liepos pradžioje, trijų mėnesių komandiruotei, tačiau dėl naujai prasidedančių statybos projektų - Čagčarano vaikų globos namų statybos, inžinieriaus buvimo Afganistane laiką ketinama pratęsti. Manoma, kad vyr. ltn. V. Augučio darbas bus tęstinis, tad planuojama jo komandiruotę pratęsti dar šiemet.j. srž. Tarasas Šurubura

Kelių inžinierius j. srž. T. Šurubura buvo komandiruotas tuo pačiu būdu, kaip ir V. Augutis, tačiau Afganistane buvo trumpai, apie tris savaites, ir turėjo įvertinti kelių infrastruktūros padėti Goro provincijoje, pateikti ataskaitą apie provincijos kelių ir Čagčarano gatvių remonto arba tiesimo galimybes. Tik dėl tuo metu nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių, KASP inžinierius nespėjo įvykdyti visų užduočių.

Šiuo metu URM Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai departamentas ketina inicijuoti centrinės Čagčarano gatvės tiesimą, taip pat intensyviai ieško finansavimo didesniems infrastruktūros objektams, tokiems kaip kelio Kabulas-Čagčaranas-Heratas dalies, einančios per Goro provinciją rekonstrukcija ir Čagčarano aerodromo rekonstrukcija. Kokia kompanija atliks Čagčarano gatvės tiesimo darbus, dar aiškinamasi.

Čagčarano parko tvoros statybų ir ligonines remonto darbus vykdo statybų kompanija „Firoz Koh Contsruction Company“. Taip pat artimiausiu metu bus atrinkta statybų kompaniją, kuri statys Čagčarano vaikų globos namus. Jungtinė Lietuvos architektų sąjungos ir Užsienio reikalų ministerijos komisija liepos 24 dieną išrinko geriausius Čagčarano vaikų namų architektūros projektus. Konkurso nugalėtojams atrinkti buvo svarbi ir Afganistano valstybinių bei vietos valdžios nuomonė, kurią komisija išklausė lankydamasi Afganistano socialinių reikalų ir darbo ministerijoje ir Goro provincijos Socialinių reikalų ir darbo departamente. Pirmosios trys vietos atiteko architektų bendrovėms „Vilniaus architektūros studija“, „A2SM“ ir jungtinei grupei „Paleko ARCH studija“. Šiuo metu pildomas pirmąją vietą laimėjęs projektas, pagal kurį bus rengiamas detalus Čagčarano vaikų dienos centro inžinerinis projektas.

Afganistano žiniasklaidoje Lietuvos specialioji misija išplatino kvietimą statybos kompanijoms, galinčioms Goro provincijos centre pastatyti vaikų namus. Norą vykdyti statybų darbus pareiškė keturios įmonės, turinčios darbo su NATO Tarptautinėms saugumo paramos pajėgoms (ISAF) arba Jungtinėmis Tautomis patirties.

Statybų kompanija, statysianti vaikų globos namus, bus išrinkta atsižvelgiant į pateiktą darbų kainą ir jų atlikimo terminus. Tikimasi, kad vaikų namai statybos darbai Čagčarane prasidės dar šiais metais.

Norint Čagčarane įkurti miesto parką, rimtai pradėta dirbti šių metų vasarą, kai URM Programų ir projektų skyrius atsižvelgė į PAG-7 vado plk. Ramūno Barono prašymą, Čagčarane įgyvendinti naują, apčiuopiamą projektą. Pasak URM Programų ir projektų skyriaus vedėjos Virginijos Umbrasienės, nuvykus į Čagčaraną gana greitai pavyko gauti vietos valdžios sutikimą, suderinti reikiamus dokumentus, rasti statybos darbų rangovą. Ir Čagčarane, liepos pabaigoje, prižiūrint vyr. ltn. V. Augučiui, prasidėjo pirmojo viešojo miesto parko įkūrimo darbai. Daugiau kaip du hektarus užimančioje teritorijoje planuojama sodinti medžius, įrengti nedidelius tvenkinius. Parkas bus skirtas vietos gyventojams, todėl, planuojant teritoriją, atsižvelgta ir į jų pageidavimus. Prieš pradedant darbus, apie mieste atsirasiantį parką nemažai kalbėtasi su provincijos ir Čagčarano valdžia, domėtasi miestiečių nuomone.
Matuojamas parko tvoros pamatų gylis

Parko įkūrimo pradžios proga Goro provincijos gubernatorius Bazas Mohamadas Ahmadi šventinės vakarienės pakvietė vieną projekto iniciatorių V. Umbrasienę, Provincijos atkūrimo grupės septintosios pamainos (PAG-7) vadą plk. R. Baroną ir Lietuvos Specialiosios misijos atstovus.

Gubernatorius pažadėjo nuolatos globoti parką ir asmeniškai padėti atrinkti tinkamus parkui medžius, juos sodinti kartu su Lietuvos kariais. Čagčarano miesto meras Muhamadas Osmanas sakė tikįs, kad parko teritorijoje prigis ir iš Lietuvos atvežti sodinukai. PAG kariai taip pat planuoja prisidėti prie naujos laisvalaikio vietos kūrimo ir saugumo joje užtikrinimo.

Kuriant parką, stengiamasi ne tik atsižvelgti į Čagčarano gyventojų nuomonę, bet ir kuo daugiau juos pačius įtraukti į darbą. Liepos 21 dieną miesto mero M. Osmano įpareigotas Čagčarano inžinierius Muhamadas Hanas Rahmi sukalė parko riboženklius. O po kelių dienų dieną vietiniai darbininkai pradėjo kasti griovius pamatams. Pagal Afganistano tradicijas, parko įkūrimo darbai pradedami akmeninės tvoros tvėrimu.

Pasak parko įkūrimo darbuose dalyvaujančio inžinierius, CKB kuopos savanorio vyr. ltn. V. Augučio, šis projektas yra įdomus, naudingas Čagčaranui, o tai jį įkvepia darbui.

Parko steigimą Lietuva finansuoja iš Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų.

Anot Programų ir projektų skyriaus vedėjos V. Umbrasienės iš URM Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai departamento, - Savanorių pajėgų CKB kuopos funkciniai specialistai, inžinieriai, yra svarbus atradimas ir pagalba Specialiajai misijai Afganistane, Goro provincijoje, kadangi jie visų pirma yra geri savo srities specialistai, ir antra – aktyviojo rezervo kariai, kuriuos paprasta, suderinus su Krašto apsaugos ministerija, komandiruoti į PAG, tuomet kada atsiranda poreikis.

Samdomi specialistai tiek Afganistane, tiek komandiruojami iš Lietuvos, mums žymiai brangiau kainuotų.